Jakie są podstawowe role systemu wordPress i jak je edytować i dodawać nowe role użytkownika?

Super Admin (ang. Super Admin) – osoba z dostępem do funkcji administrowania siecią (tzw. MultiSite) i wszystkimi innymi funkcjami WordPress.

Administrator (ang. Administrator) (slug: ‚administrator’) – osoba z dostępem do wszystkich funkcji administracyjnych w jednej witrynie.

Redaktor (ang. Editor) (slug: ‚editor’) – osoba, która może publikować swoje posty i zarządzać nimi oraz może edytować i usuwać posty innych użytkowników. Może także zarządzać multimediami, tagami, kategoriami, komentarzami, stronami.

Autor (ang. Author) (slug: ‚author’) – osoba, która może publikować i zarządzać własnymi postami. Może także zarządzać swoimi multimediami.

Współpracownik (ang. Contributor) (slug: ‚contributor’) – osoba, która może pisać i zarządzać własnymi postami, ale nie może ich opublikować.

Subskrybent (ang. Subscriber) (slug: ‚subscriber’) – osoba, która może zarządzać tylko swoim profilem i nie ma dostępu do innych opcji.

Szczegółowy opis ról znajduje się na stronie oficjalnej dokumentacji WordPress

Edytowanie istniejącej roli w WordPress oraz dodawanie nowej roli

W WordPressie role najłatwiej edytować przy pomocy wtyczki User Role Editor.

Wtyczka ta pozwala na wprowadzanie zmian w istniejących już rolach, a także pozwala dodawać nowe role z możliwością skopiowania uprawnień roli podrzędnych w stosunku do administratora:

Dodawanie nowe roli użytkownika

Wtyczka jest sprawdzona i prosta w obsłudze. Menu edycji dostępne jest w zakładce Użytkownicy -> User Role Editor.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *